Bratislava dopláca na chýbajúce služby pre bezdomovcov

[03. 03. 2011]

Potemkin pre turistov?

O. z. Proti prúdu je znepokojené vyhlásením hovorcu mesta Michala Stuška o odpratávaní ľudí bez domova spred zrakov turistov prichádzajúcich na MS v
hokeji
. *

Stav železničnej stanice a prvý dojem, ktorý zanecháva naše mesto turistom, vnímame ako problematické. Avšak represia a hľadanie zámienky ako odpratať človeka, ktorý sa ničím neprevinil, len tým, že stratil domov, je neprijateľné a porušuje ľudské práva.

Upratovanie bezdomovcov ako smetí, je zakrývanie reality a vytváranie potemkinovskej dediny. Je to snaha nezmyselná, lebo ľudia zo zahraničia stretávajú bezdomovcov aj doma, vo svojich mestách, a tieto problémy dobre poznajú z vlastnej krajiny.


Súčasný stav ľudí bez domova len odráža slabú aktivitu kompetentných počas doterajších rokov. V Bratislave stále chýbajú DENNÉ CENTRÁ, kde by sa ľudia bez domova prirodzene počas dňa mohli stiahnuť.

Ak chceme, aby ľudia bez domova netrávili čas na uliciach, musíme im vytvoriť priestor kam môžu prísť cez deň aj v noci. Ponúknuť im šancu odraziť sa. V Prahe, či Budapešti sú štandardom viaceré denné centrá pre bezdomovcov, kde je k dispozícii pomoc sociálnych poradcov, sprcha, šatník, či strava. Ľudia bez domova tu majú aj možnosť stráviť svoj čas počas dňa. Dlhodobá snaha
organizácii pracujúcich s bezdomovcami o vybudovanie tých centier v Bratislave bola blokovaná neochotou magistrátu a mestských častí vyhradiť budovu a priestory.


Bezdomovectvo je vážny sociálny problém. Riešením je dlhodobá práca a fungujúci systém služieb na pomoc bezdomovcom, ktorý im dá šancu postaviť sa na nohy. O. z. Proti prúdu vypracovalo systém služieb na pomoc bezdomovcom v Bratislave už v roku 2006 a pridalo sa k nemu vrámci Iniciatívy 10 mimovládnych organizácii pracujúcich s bezdomovcami.

Sandra Tordová
štatutárna zástupkyňa o. z. Proti prúdu
*Zdroj SME: "Mesto Bratislava využije všetky zákonné prostriedky na to, aby sa v lokalitách, kde sa budú zdržiavať fanúšikovia hokeja, vyskytovali čo najmenej," uviedol Stuška. Situáciu uľahčia tí, ktorí budú porušovať verejný poriadok a vzbudzovať pohoršenie. Proti nim policajti zakročia podľa štandardných postupov. Mesto sa tiež pokúsi týchto obyvateľov zo staníc a z lokalít diania majstrovstiev odlákať.

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems.

Web Analytics