Naši nosiči už nosia

[27. 03. 2015]

 

Podľa uniforiem máte dojem, že do Bratislavy po rokoch opäť prišiel Orient Expres. Retro dizajn, brigadírky a biele rukavičky. Nosiči batožín nastúpili začiatkom decembra prvýkrát do práce.


foto: Jozef Jakubčo

Sú elegantní, oficiálni, milí a profesionálne slušní.
Sedem predajcov Nota bene pomáha na bratislavskej hlavnej železničnej stanici s batožinou cestujúcim. Ich prvý deň v práci sprevádzali svetlá kamier a blesky fotoaparátov. Slovenské médiá sa o nosičov zaujímali a na pár hodín z nich urobili hviezdy; predajcovia Nota bene v nových uniformách nestíhali odpovedať na otázky a pózovať pred objektívmi. Hneď po nich sa ohlásili zahraničné médiá. Projekt je totiž unikátny aj v svetovom meradle: nikde inde porteri z radov bezdomovcov ľuďom batožiny nenosia. Na druhej strane, asi nie je veľa staníc – aspoň nie v hlavných mestách vyspelých krajín – na ktorých by chýbali eskalátory a výťahy. Starší človek alebo mamička s batožinou, kočíkom a deťmi môžu prísť o nervy, kým sa im podarí prekonať všetky tie schody k vlaku.

„Už dlhšie sme premýšľali nad tým akú prácu vytvoriť predajcom Nota bene ako ďalší krok. Prácu v ktorej by pomáhali iným ľuďom alebo by prispievali k riešeniu problémov. Asi pred rokom nám prišiel mail od čitateľky Nota bene, v ktorom si povzdychla nad tým, ako musela na hlavnej stanici vláčiť po schodoch ťažkú batožinu a navrhla, že by s kuframi mohli pomáhať naši predajcovia v uniformách. Úžasný nápad,“ hovorí Sandra Tordová, riaditeľka občianskeho združenia Proti prúdu. Po roku príprav sa projekt Nosiči batožín stal skutočnosťou. Jeho súčasťou je aj program oddlžovania.

Projekt oddlžovania pomôže nosičom splatiť si v prvom rade dlhy na zdravotnom poistení. Kým nesplatia dlh do posledného centu, majú nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Ak vážnejšie ochorejú alebo majú úraz a potrebujú drahú operáciu, poisťovňa im ju neuhradí. „Mnoho našich klientov má dlhy a exekúcie. Keď sa človek ocitne na ulici, snaží sa, aby prežil, a nemyslí na to, že by sa mal prihlásiť na úrad práce, aby mu bolo hradené zdravotné poistenie ,“ vysvetľuje Peter Kadlečík, sociálny pracovník nášho združenia a koordinátor projektu nosičov. „Ak sa potom zamestnajú, nadšenie opadne len čo im exekútor z prvej výplaty vezme veľkú časť peňazí. Nechceme, aby exekúcie demotivovali našich nosičov natoľko, že z práce odídu.“


Peter má tiež na sebe uniformu. Spolu s ďalšími kolegami bude pracovať s nosičmi a poskytovať im potrebnú podporu. Pre ľudí bez domova je toto úplne nová situácia. Musia si zvyknúť na novú pracovnú rolu. Preto sa projekt rozbieha najprv v menej frekventovanom čase. Nosiči pracujú v pondelok, stredu a piatok medzi deviatou a trinástou hodinou. Ak združenie získa dosť peňazí, zamestná nosičov na polovičný úväzok, rozšírime pracovné hodiny.

Cestujúci za odnesenie batožiny neplatí nič, hodinovú mzdu nosičom vypláca občianske združenie Proti prúdu z financií na sociálne projekty. Reakcie ľudí sú rôzne. Väčšinou sú vďační, že im má kto pomôcť. „Sme radi, že sme si získali dôveru cestujúcich,“ hovorí Sandra Tordová. Adepti na prácu nosiča majú za sebou niekoľkotýždňový tréning. „Kým som predával Nota bene, ľudia mi pomáhali a kupovali si ho odo mňa. Teraz, ako nosič, chcem zas pomôcť ja im,“ hovorí Jozef, ktorý má radšej označenie „bezbytovec“ ako bezdomovec. Aj jeho zmenila uniforma na nepoznanie, na distingvovaného pána, ktorý milým spôsobom ponúka na stanici pomoc. „Chcel by som sa konečne zbaviť dlhov a dostať sa naspäť do života.“ Dlh na zdravotnom poistení mu narástol na neuveriteľných 2 300 eur. Ďalší z nosičov, Ladislav, do zdravotnej poisťovne dlhuje dvetisíc eur. Verí, že nosením kufrov na hlavnej stanici pomôže druhým, ale aj sebe, keď svoj dlh postupne splatí.

„Ľuďom, ktorí sa snažia dostať z ulice, hádže systém polená pod nohy. Hoci neberú od štátu ani korunu, paradoxne sa stávajú dlžníkmi na zdravotnom poistení. Práve tento dlh voči štátu im bráni sa zamestnať a získať prístup k ošetreniu až kým nesplatí poslednú korunu zo svojho dlhu. Podľa našich zákonov môže exekútor siahnuť ľuďom na celú výplatu a na prežitie im ostane 118 euro, z toho nie je možné si platiť dôstojné bývanie a stravu. Osobný bankrot je pre nich nedostupný, lebo potrebujú vstupný kapitál vyše 2300 eur. Niektorí sú tak navždy odsúdení pracovať na čierno,“ hovorí Tordová. Preto v Proti prúdu spolupracujeme na úprave zákonov vrámci projektu Advokáti pro bono s Nadáciou Pontis.

Občianske združenie Proti prúdu (vydavateľ Nota bene) navyše ponúka tým nosičom, ktorí si zo svojho príjmu ušetria nejakú sumu, že im sumou v rovnakej výške, maximálne však sto eurami mesačne, prispeje na splácanie dlhov. „Môžu si splatiť dlh vo výške viac než 2000 eur. Je to malá pomoc, aby mohli začať odznova s čistým štítom.“

Ako nám možete pomôcť?
Prostredníctvom darcovského portálu môžete prispieť na projekt Nosiči batožín
. Vašu pomoc využijeme na mzdy pre nosičov a na motivačné príspevky na splácanie dlhov

Projekt zamestnávania a oddlžovania ľudí bez domova - Nosiči batožín - realizujeme v rámci Programu Aktívne občianstvo a inklúzia podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom, ktorý spravuje Nadácia Ekopolis, Nadácia pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia na podporu sociálnych zmien a podporil ho aj Accenture nadačný fond - Nadácia Pontis. Nefinančnými partnermi projektu sú Železnice Slovenskej republiky, Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., Meton Slovakia, a. s., MADE BY VACULIK, s.r.o. a Advokáti Pro Bono Nadácie Pontis.

Text: Jana Čavojská

Tento článok sme uverejnili januárovom Nota bene č. 163

Ako nám možete pomôcť? 

Prostredníctvom darcovského portálu prispejte na projekt Nosiči batožín! 



Vašu pomoc využijeme na mzdy pre nosičov a na motivačné príspevky na splácanie dlhov.

 

Začiatok stránky

Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET systems.

Web Analytics