TS: David Koller a Mirka Ábelová budú predávať Nota bene štvrtok 27.októbra od 16-17 hod v Bratislave

[27. 10. 2016]

David Koller a Mirka Ábelová budú predávať Nota bene. Upozornia tak na nedostatok cenovo dostupného bývania na Slovensku.

Bratislava 27.10.2016

Nota bene ich už raz spojilo. A teraz si známy český hudobník David Koller a slovenská poetka Mirka Ábelová spoločne vyskúšajú rolu predajcov časopisu Nota bene. Štvrtok, 27.10.2016 od 16:00 do 17:00 ich nájdete predávať na Námestí SNP (pod Manderlákom a na rohu Štúrovej a Dunajskej ulice). Na vlastnej koži zistia s akými problémami sa predajcovia dennodenne boria. Tým najhlavnejším je chýbajúce cenovo dostupné bývanie.

"Hoci to bude len slabý odvar toho, čo títo ľudia prežívajú každý deň, vyskúšať si, aké to je byť v koži predajcu, beriem tak trochu aj symbolicky, keďže práve prostredníctvom časopisu Nota bene sa naša spolupráca s Davidom Kollerom začala," povedala Mirka Ábelová.

Známy český hudobník a poetka sa nepoznali do momentu, kým si David Koller kúpil v Košiciach Nota bene, kde sa o Mirke dočítal a oslovil ju na spoluprácu. Výsledkom bol album ČeskosLOVEnsko, ktorý si odniesol sošku Anděla za najúspešnejší album posledného roka v Českej republike.

"Viem, že dostupné bývanie pre mnohých zostáva len nesplniteľným snom, pretože si ho nemôžu dovoliť. To, aké šťastie máme, že máme kde bývať, si často ani neuvedomujeme," hovorí Ábelová.

"Som fanúšik pouličných časopisov. Predaj Nota bene si rád vyskúšam, nikdy neviete ako dopadnete," uviedol David Koller.

"Hlavnou prekážkou ukončenia bezdomovectva je nedostatok sociálneho bývania. Preto sa predajcovia Nota bene napriek obrovskej snahe nemajú šancu vymaniť z bezdomovectva. Chýbajú dostupné sociálne byty. Úspešné riešenia pritom existujú. Stačí si ísť po inšpiráciu do susednej Českej republiky," povedala Sandra Tordová, štatutárna zástupkyňa OZ Proti prúdu, ktoré časopis Nota bene vydáva.

V Čechách pripravujú Zákon o sociálnom bývaní a príspevky na bývanie pokrývajú reálne náklady na nájom. Mesto Brno dokonca vyčlenilo tento rok prvých 100 bytov pre ľudí bez domova vrámci pilotného projektu, ktorý vychádza z princípov Housing first (bývanie ako prvý krok).

"Slovensko sa nachádza v bytovej kríze. Minulý rok postavili mestá a obce na celom Slovensku iba 339 verejných nájomných bytov. To nie je v poriadku. Mestá a obce by mali začať stavať nájomné byty, pretože v spoločnosti bude vždy existovať skupina ľudí odkázaných na sociálne bývanie. Nie preto, že by zlyhali, ale jednoducho preto, že majú nízky príjem" dodáva Nina Beňová, etnologička a projektová manažérka OZ Proti prúdu.

OZ Proti prúdu, ktoré oslavuje 15. výročie vzniku, plánuje na ďalší rok rozbehnúť pilotný projekt vychádzajúci z princípov Housing first a v úvodnej fáze žiada od mesta 10 nájomných bytov.

PRE VIAC INFORMÁCIÍ KONTAKTUJTE:

OZ Proti prúdu, vydavateľ Nota bene, rok založenia 2001
Dlhodobým cieľom občianskeho združenia Proti prúdu sú o systematické a legislatívne zmeny a strategické riešenie bezdomovectva na národnej úrovni. V súčasnosti, okrem realizovania projektu pouličného časopisu Nota bene a projektu zamestnávania a oddlžovania ľudí so skúsenosťou bezdomovectva Nosiči batožín, iniciujeme vznik Národnej stratégie prevencie a riešenia bezdomovectva. Pripravujeme podkladové štúdie a ponúkame Ministerstvu práce sociálnych vecí a rodiny a ďalším verejným inštitúciám svoju expertnú pomoc.

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems.

Web Analytics