Kalendár NOTA BENE na rok 2008

[05. 10. 2007]

7.11.2007 o 10:30h Adela Banášová a Juraj Johanides svojím dychom pokrstili unikátny „Bohumilý kalendár Nota bene“. Doprevádzaní predajcami Nota bene, tak vdýchli dušu originálnemu nástennému kalendáru na rok 2008. Krstu sa zúčastnilo vyše 30 pozvaných účastníkov, väčšinu tvorili predajcovia Nota bene, ktorí predstavovali hlavné postavy z kalendára.

Médiá o Bohumilom kalendári NOTA BENE taktiež informovali. Podrobnosti nájdete tu. 

Originálny nástenný kalendár na rok 2008 tvorí dvanásť umeleckých fotografií predajcov Nota bene – bezdomovcov v podobe božstiev a nebeských bytostí z celých dejín ľudstva. Súčasťou kalendára sú zamyslenia na témy prinášané božstvami, ktoré majú za cieľ upozorniť na niektoré problémy života bezdomovcov. Krásny kalendár sa dá využiť po celý rok a môže poslúžiť ako milý vianočný darček priateľom, či spolupracovníkom.

Krstný otec Juraj Johanides podotkol, že myšlienka Nota bene mu pripadá bohumilá a je rád, že vznikol takýto „upgrade“ vo forme Bohumilého kalendára. Zaželal kalendáru dobrý vietor do plachiet a tiež si zaprial „do každej rodiny aspoň kalendár jediný“. Čo je najdôležitejšie, jeho kúpou pomôžete ľuďom bez domova prežiť najťažšie obdobie - zimu. Cena: 150 Sk, polovica je pre predajcu.

Krstná mama Adela si zaželala, aby sa čo najväčšiemu počtu „bohov“ z tohto kalendára podarilo zamestnať. Námet kalendáru sa jej veľmi páčil, práve tým, že nikdy nevieme akú bytosť v akom človeku stretneme.

Autori:
Autorkou myšlienky a celého konceptu kalendára bola Anka Grusková, teatrologička a dramatička, ktorá v minulosti spolupracovala s divadlom Nota bene. Autorkou vizuálneho konceptu bola grafická dizajnérka Andrea Labudová. Fotografovali: Viliam Sötét, Dagmar Canisová. Make up, masky: Tia Horváthová. Produkcia: Sandra Tordová
Všetci autori pracovali na projekte bez nároku na honorár.

Kalendár sponzorsky podporili: firma Contec plus s.r.o. a tlačiareň D&D International Slovakia s.r.o.

Každý rok na zimu chystáme prekvapenie, ktoré môžu predajcovia predávať popri časopise a privyrobiť si a ľahšie prežiť zimu. Prekvapenie, ktoré by zároveň priblížilo bezdomovcov z inej stránky ako ich poznáme. Minulý rok sme napríklad predstavili úspešnú knihu Postrehy z ulice z pera nášho bývalého predajcu Júliusa. Tento rok je to originálny nástenný kalendár.

Kalendárom chceme tiež upozorniť na problémy, ktorým čelia ľudia bez domova. Či už ide o nedostatok ubytovacích zariadení pre rodiny s deťmi, alebo predsudky zo strany verejnosti. Kalendárom chceme povedať, že spravíme svet krajším, keď budeme hľadať to vzácne a dobré v ľuďoch okolo seba. Aj tam kde je to na prvý pohľad neviditeľné.
Svet bude krajšie miesto, keď budeme hľadať Boha v ľuďoch a nie niekde mimo nás.

Bezdomovci a božstvá - prečo takéto zvláštne spojenie?
Asi žiadna sociálna skupina nečelí toľkým predsudkom a opovrhnutiu ako bezdomovci. Pre mnohých len spodina a asociáli... Akoby spolu s domovom stratili nárok na našu úctu a rešpekt. Extrémnym prejavom tohto odľudštenia sú brutálne útoky na bezbranných a bezvládnych bezdomovcov často

končiace smrťou. Spojením protikladov, na jednej strane uctievaného (božstva) a na druhej toho opovrhovaného (bezdomovca) do jednej bytosti, chceme ľudí inšpirovať k hľadaniu dobra a toho vzácneho v každej ľudskej bytosti. Aj tam, kde je na prvý pohľad neviditeľné.

Náš kalendár sme vytvárali s hlbokým rešpektom ku kresťanským hodnotám. Nebolo naším cieľom vzbudiť polemiku o hľadaní toho správneho náboženstva. Stráviť pár hodín v koži starých božstiev (ako napríklad rozmarného rímskeho boha vína - Bakcha) bolo pre našich predajcov nezabudnuteľným zážitkom a pre nás prostriedkom ako povedať, že: Tak ako nás naše chyby nerobia nehodnými božej lásky, všetky ľudské bytosti, bez ohľadu na to koľko chýb v živote robia, si zaslúžia úctu a rešpekt aj od nás, ľudí.

Boli sme stvorení na obraz Boží a tým obrazom v nás je naša nesmrteľná duša. Nenavádzame nikoho aby videl bezdomovcov ako nadpozemské bytosti, ktorým sa treba klaňať. Navádzame Vás, aby ste tento kalendár brali ako cvičenie ako vidieť v človeku, ktorého momentálnym domovom je kanál, budúceho skvelého manžela, otca, či výborného vodiča MHD. Aby sme videli to neviditeľné.

To čím sa môžu stať, ale aj to čím mnohí z nich už dávno sú. Ľuďmi, čo siahli na svoje dno, čelili svojej malosti a v pokore môžu byť učiteľmi nám mnohým.


obrázky z kalendára na stiahnutie sú tu:

betlehem
shiva a parvati
celá strana mesiaca máj

 

Začiatok stránky

Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET systems.

Web Analytics