Inzercia

v NOTA BENE

Viac...

 

 

 

Knižnica pre predajcov

Prvá knižnica pre ľudí bez domova, ktorá je voľne dostupná pre všetkých ľudí bez domova zapojených v projekte Nota bene.

Dnes si už nikto presne nepamätá, ako knižnica Nota bene vznikla. Na polici vo výdajni časopisov sa zrazu začali hromadiť knihy. Predajcovia si ich požičiavali popri tom, ako si kupovali nové časopisy. Medzi nimi aj Martin, ktorý mal ku knihám blízko nie len ako čitateľ. Kedysi ho živili. Hľadal ich napríklad v kontajneroch na papier a predával do antikvariátov. Zarábal si tak, keď žil na ulici. Ponúkli sme mu, aby svoje skúsenosti využil ako náš knihovník. Najskôr musel vyhodiť veľa zastaraných kníh, ktoré sa nedali čítať a zaberali miesto. Vyše dva mesiace trvalo kým všetko označil a roztriedil podľa kategórií.

Máme 679 kníh z krásnej literatúry, 130 z literatúr faktu a 58 rozprávok. A stále máme ešte kopu nezapísaných vďaka darom od verejnosti. Jeden z prvých hromadných prírastkov získal Martin z ubytovne, v ktorej býva. Ďalšie sa k nám dostali ako dar, keď niekto prerieďoval domácu zbierku. Martin pravidelne chodí do antikvariátov. Odkladajú mu tam knihy, ktoré by ťažko predali a on si z nich zopár vyberie. Tak tri, štyri knihy z 20. Nevezme hocičo. Knižnicu dopĺňa opatrne aj preto, že má obmedzený priestor. Letia zošitové kovbojky a detektívky. Niektorí predajcovia si požičiavajú slovníky, hlavne anglický. Najviac sa požičiava v zime. Martin si ako bezdomovec žijúci v tom čase ešte na ulici najlepšie čítanie užíval v lete. Na lavičke v parku. Teraz si požičiava a číta u nás, kedy si zmyslí. 

Martin, predajca Nota bene, nie je úplne klasický knihovník. Udržiava systém a dopĺňa zásoby. Knihy si zvyčajne predajcovia požičajú sami. Stačí, ak sa zapíšu do výpožičného zošita. Náš knihovník to tu už má v oku. Hneď si všimne, že na polici je medzera po požičanej knihe. Nejaké sa síce stratili, ale väčšina sa nám do knižnice Nota bene vráti.

Chcete darovať knihy do knižnice Nota bene?
Ozvite sa na zuzana.pohankova(zavinac)notabene.sk

Začiatok stránky