Konferencia o bezdomovectve 2013 Beladice
V dňoch 30. - 31. 5. 2013 v Beladiciach, pri Nitre si na 5. ročníku našej medzinárodnej konferencie Ľudia bez domova 2013 vymenilo skúsenosti 124 účastníkov z celého Slovenska, z Čiech, Poľska a z Fínska - zástupcov organizácii pracujúcich s ľuďmi bez domova, ale aj predstaviteľov z radov slovenských a českých ministerstiev a mestských organizácií. Témou konferencie bol "Rozvoj potenciálu človeka bez domova".
Súčasťou konferencie bola pilotná prezentácia revolučného systému "Housing first" na Slovensku a zároveň boli predstavené aj úspešné modely zamestnávania ľudí bez domova na Slovensku v Poľsku a v Čechách.
POĎAKOVANIE
Konferenciu sme spolufinancovali z vlastných zdrojov nášho združenia Proti prúdu (vydavateľa Nota bene). Konferenciu ďalej podporil Nadačný fond Slovenských elektrární v Nadácii Pontis . Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel a Nadácia Pontis sú dlhoročnými partnermi o.z. Proti prúdu. Ďakujeme!
Za preklady prezentácií zahraničných hostí konferencie a dvojdňové tlmočenie na konferencii ďakujeme našim dobrovoľníčkam Janke Ofúkanej a Katke Bernáthovej!
MATERIÁLY NA STIAHNUTIE
Vyhlásenie organizácií pracujúcich s ľuďmi bez domova
Tlačová správa o konferencii 27. 5. 2013
Tlačová správa o konferencii 3. 6. 2013
Program konferencie
Zoznam účastníkov konferencie
Fotogaléria
V NOTA BENE SME O KONFERENCII NAPÍSALI
- Bývanie. Luxus či základná potreba?, spracovala Sandra Tordová, šéfredaktorka NB, júlové číslo 145
- Keď zmeníte pravidlá hry - rozhovor s hosťom konferencie Hannu Puttonenom, spracovala Zuzana Uličianska, augustové číslo 146
O KONFERENCII V INÝCH MÉDIÁCH
- RTVS - Bezdomovci, spracoval Michal Čabák
- TV MARKÍZA - krátka reportáž z konferencie, príspevok hľadajte v 20 minúte a 0 sekunde
- PRAVDA - Bezdomovci stoja veľa peňazí, čo tak ubytovať ich?, spracoval Milan Čupka
PREZENTÁCIE PREDNÁŠAJÚCICH
Úvodné slová - príspevky bez .ppt prezentácie
Mgr. Sandra Tordová (SR), štatutárna zástupkyňa o.z. Proti prúdu a šéfredaktorka Nota bene
Mgr. Barbara Henterová (SR), Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel
Mgr. Nina Beňová (SR), spolupracovníčka o.z. Proti prúdu a koordinátorka konferencie
„Fínska stratégia riešenia bezdomovectva.“
- za preklad prezentácie z AJ originálu a tlmočenie na konferencii ďakujeme našej dobrovoľníčke Janke Ofúkanej!
Hannu Puttonen (FI) sa narodil vo Fínsku a vyštudoval politické vedy na univerzite v Helsinkách. Posledných 20 rokov pracoval ako generálny riaditeľ a supervízor aktivít v organizácii Y – foundation poskytujúcej služby pre ľudí bez domova. Predtým pracoval ako mimoriadny inšpektor a šéfinšpektor národnej komisie pre sociálny systém vo Fínsku a tiež ako člen pracovnej skupiny pre bezdomovectvo na Ministerstve životného prostredia vo Fínsku. Od roku 1997 pracuje ako aktívny člen výboru a riadiaceho orgánu nadnárodnej organizácie FEANTSA, združujúcej organizácie pracujúce s ľuďmi bez domova a ktorej členom je aj o.z. Proti prúdu, vydavateľ Nota bene a organizátor konferencie. Hannu Puttonen je bývalým prezidentom FEANTSA.
"Možnosti podpory sociálneho bývania."
Ing. arch Elena Szolgayová, PhD. (SR) pôsobí ako generálna riaditeľka sekcie bytovej politiky a mestského rozvoja na MVDRR SR.
„Je sociálne bývanie na Slovensku sociálne?“
Zuzana Kusá, CSc. (SR) pracuje v Sociologickom ústave SAV. V posledných rokoch sa venuje najmä téme spoločenskej súdržnosti, spoločenskému diskurzu a sociálnej a verejnej politike. Je členkou Siete nezávislých expertov Európskej komisie pre oblasť sociálnej inklúzie. Spolupracuje so združeniami Proti Prúdu, CEPA − Priatelia Zeme a zvlášť aktívne pracuje pre Slovenskú sieť proti chudobe, ktorej od roku 2009 predsedá.
„Problematika bývania ľudí v hmotnej núdzi v zariadeniach sociálnych služieb. (pohľad architekta)“
Ing. arch. Michal Czafík (SR) je doktorandom na Ústave architektúry obytných budov, Fakulty architektúry STU v Bratislave. Vo svojej dizertačnej práci sa venuje sociálnemu bývaniu so špecializáciou na humanizáciu ubytovacích úsekov v zariadeniach sociálnych služieb pre ľudí v hmotnej núdzi. Vysokú školu absolvoval v roku 2011 v odbore Budovy pre bývanie. Zúčastnil sa rôznych konferencií /aktívne i pasívne/, pôsobí ako pedagóg i aktívny architekt v praxi.
„Dobré zákony uľahčujú prácu. Ako je to u nás? Aktuálne informácie o schválených a pripravovaných legislatívnych zmenách.“
PhDr. Helena Woleková (SR) pracuje v treťom sektore už viac ako 15 rokov. V súčasnosti ako správkyňa nadácie SOCIA a hovorkyňa Nezávislej plarformy SocioFórum. Venuje sa analýze a tvorbe verejných politík v sociálnej oblasti, s osobitným zreteľom na postavenie neziskových organizácií ako aktívnych hráčov v reforme sociálnych systémov.
"Novela zákona o sociálnych službách."
Mgr. Lýdia Brichtová, PhD. (SR) sa dlhodobo a profesionálne venuje rôznym oblastiam sociálnej ochrany pre rôzne cieľové skupiny, posledné obdobie (od 2009) špeciálne oblasti sociálnych služieb, a to tak z pozície právnika ako aj sociálneho pracovníka. Pôsobí ako riaditeľka odboru sociálnych služieb na MPSVaR SR.
"Skupinová práca s ľuďmi bez domova - predajcami NOTA BENE"
Mgr. Ivan Lorenc (SR) je od roku 2005 sociálny pracovník o.z. Proti Prúdu. Venuje sa poskytovaniu sociálneho poradenstva a pomoci pri ochrane práv a oprávnených záujmov klientov. Pripravuje a realizuje skupinovú prácu s predajcami Nota Bene.
Bc. Tomáš Kubiš (SR) od roku 2008 pracuje v o.z. Proti prúdu ako sociálny pracovník. Najskôr zabezpečoval predovšetkým výdaj časopisu Nota bene, neskôr začal poskytovať aj sociálne poradenstvo a spolu s ďalšími kolegami sa podieľať na skupinovej práci s predajcami časopisu Nota bene. Od roku 2013 realizuje špecializované sociálne poradenstvo v teréne.
„Za bodem návratu: Proč si bezdomovci nechtejí nechat pomoct?"
Mgr. Petr Holpuch (ČR) je sociológ so skúsenosťami z terénnej sociálnej práce, venuje sa výskumom bezdomovectva a pracuje na Katedre sociologie FF UK. Ako metodológ sa zúčastnil aj posledného sčítania bezdomovcov v Prahe. V súčasnosti sa venuje aj primárnej prevencii a príležitostne komerčnému kvalitatívnemu výskumu.
„Povzbudenie a tretia šanca.“ - príspevok bez .ppt prezentácie
Marek Jajcay (SR) je človek, ktorý dostal druhú, ale nie poslednú šancu. Vedie o.z. Nádej na nový život, ktoré vytvára pracovné miesta a ponúka možnosť zamestnania sa pre ťažko zamestnajúcich sa ľudí, ľudí bez pracovných návykov a ľudí bez domova. Ďalej organizuje výdaj večere pre ľudí v núdzi a tak umožňuje budovať vzťahy medzi ľuďmi.
„"D" ako divadlo, ako domov ako dráma...“ - príspevok bez .ppt prezentácie
Mgr. Art Patrik Krebs (SR) je učiteľ a dramaterapeut a vedie Divadlo bez domova. S ľuďmi bez domova spolupracuje vyše 8 rokov a stále objavuje nové možnosti ako ju prehĺbiť. Práve číta knihu - Zmrazit čerstvé ovoce, ktorá nehovorí o kuchynských receptoch a túži sa naučiť po rómsky.
Úvodné slovo - príspevok bez .ppt prezentácie
Brat Filip momentálne pôsobí ako diakon u františkánov vo Fiľakove, kde má na starosti chudobných a učí náboženstvo na škole. Aktívne pôsobil v diskusnom klube pre bezdomovcov Hľa človek v Bratislave.
„Podpora, rozvoj a korekcia v práci s ľuďmi"
Prof., PaedDr.Vladimír Labáth, PhD., (SR) Pedagogická fakulta UK, PDCS je zakladateľom prvej katedry sociálnej práce v SR (1991), viac ako desať rokov praxe v psychoterapii a poradenstve pre mládež s poruchami správania, viac ako dvadsať rokov praxe v pozícii lektora výcvikov pre budúcich psychoterapeutov a pôsobenia v oblasti mediácie, dlhodobá skúsenosť s poradenstvom a vzdelávaním dospelých, dominujúce odborné záujmy - potenciál psychoterapie a pomáhajúcich profesií, teórie sociálnej práce, alternatívne riešenie konfliktov.
„Motivačné rozhovory – kedy je správny čas na zmenu?“
Mgr. Marta Špaleková (SR) jedenásť rokov pracovala ako koordinátorka terénu (práca s aktívnymi užívateľmi drog, ľuďmi pracujúcimi v sexbiznise a ľuďmi bez domova). Popritom niekoľko rokov pracovala ako terapeutka vo viacerých zariadeniach, ktoré sa špecializovali na prácu so závislými osobami. Tri roky pracovala v Centre pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie, kde sa venovala deťom a ich triednym kolektívom. Taktiež sa živila aj ako psychoterapeutka, supervízorka a lektorka. A v súčasnosti si hlavne užíva materskú a svojho malého syna.
„Pracovní terapie a další nástroje aktivizace klientů v Azylovém domě Elim."
"Pracovní aktivity Farmy Strahovice.“
Tomáš Surovka (ČR) je šťastne ženatý, otec dvoch detí. Pracuje 16 rokov s ľuďmi bez domova v rámci Moravsko-sliezského kraja (Bruntál, Krnov, Opava a Ostrava). V súčasnosti pracuje ako riaditeľ sociálních služieb Armády spásy v Opave.
„Ekonomika inklúzie – skúsenosti siete zariadení Barka v Poľsku.“
- za preklad prezentácie z AJ originálu a tlmočenie na konferencii ďakujeme našej dobrovoľníčke Katke Bernáthovej!
Barbara Sadowska (PL) je psychologička, viceprezidentka a spoluzakladateľka Nadácie Barka. V roku 1989 stála pri zrode prvých zariadení Nadácie Barka. V rokoch 2004 až 2006 pôsobila ako riaditeľka centra Integrácie v Poznani, v rokoch 2006 až 2008 ako koordinátorka programu Equal „Spoločná ekonomika v praxi“, od roku 2009 buduje partnerstvá určené pre integráciu ľudí bez domova. Od roku 2002 pôsobí tiež ako odborníčka v sieti odborníkov pri nadácii Lausa Schwaba / svetového ekonomického fóra (Švajčiarsko) a od roku 2006 pracuje ako šéfredaktorka pouličného časopisu Gazeta.