PROGRAM ADVOKÁCIA

Sme hlasom ľudí bez domova
Pomáhame tvoriť férovejší systém pre všetkých.

Na Slovensku žije viac ako 70 000 bez domova alebo v ohrození jeho stratou. Zmeniť túto situáciu je extrémne náročné, a to aj napriek maximálnej snahe jednotlivcov, verejnosti, samospráv a neziskoviek. Systémové nedostatky a zle nastavené zákony ľuďom bez domova sťažujú šancu na získanie legálneho zamestnania a komplikujú prístup k zdravotnej starostlivosti a dôstojnému bývaniu. Preto sa snažíme zlepšiť systém tak, aby ľuďom bez domova uľahčoval návrat do bývania.

+70 tis.

Ľudí na Slovensku zažíva niektorú z foriem bezdomovectva

660 tis.

Ľudí na Slovensku žije pod hranicou chudoby

-30

O toľko rokov menej sa v priemere dožívajú ľudia bez domova

Ako funguje program advokacie?

• Konkrétne a efektívne riešenia

Bezdomovectvo je komplexný problém, ktorý si vyžaduje riešenie viacerých systémových nedostatkov súčasne. Jednou z mnohých oblastí, ktorej sa v advokácii venujeme, je dostupnosť zdravotnej starostlivosti bez ohľadu na dlhy na poistnom. Kvôli tomu nemôžu ľudia bez domova riešiť svoj zdravotný stav. Dlhodobé a neriešené zdravotné problémy im znemožňujú zabezpečiť si aspoň príležitostný príjem.

•• Partner na národnej aj lokálnej úrovni

Sme dlhoročným partnerom pre verejné inštitúcie pri nastavovaní verejných politík. Navrhujeme zmeny zákonov, pripomienkujeme ich, prinášame sociálne inovácie a spolupracujeme pri tvorbe stratégií.

Spolupracujeme so štátom, samosprávami a ďalšími organizáciami. Pomáhame zlepšovať podmienky a zákony, aby mohlo byť bezdomovectvo pre jednotlivca riešiteľnou a čo najkratšie trvajúcou skúsenosťou. Iniciovali sme vznik a podieľali sme sa na tvorbe Národnej koncepcie prevencie a ukončovania bezdomovectva, ktorá bola prijatá vládou v roku 2023.

••• Zlepšovanie politík štátu

O zmenu sa snažíme aj v oblasti bytovej politiky štátu. Naším dlhodobým cieľom je zmena zákona o sociálnom bývaní. Aktuálne je totiž prakticky nemožné, aby sa najzraniteľnejší ľudia dostali k nájomnému bývaniu. Podarilo sa nám prispieť k zmene legislatívy v oblasti osobných bankrotov či v zákone o sociálnych službách. Vďaka tomu sa môžu nemajetní ľudia ľahšie oddlžiť, vyriešiť exekúcie, založiť si bankový účet a zaradiť sa tak na trh práce.

•••• Vzdelávanie verejnosti

Sme dlhoročným partnerom pre verejné inštitúcie pri nastavovaní verejných politík. Navrhujeme zmeny zákonov, pripomienkujeme ich, prinášame sociálne inovácie a spolupracujeme pri tvorbe stratégií.

Vydávame odborné publikácie, organizujeme stretnutia a konferencie pre širšiu aj odbornú verejnosť a všetkými dostupnými spôsobmi sa snažíme upozorňovať na závažnosť problému bezdomovectva. Búrame mýty a zaužívané predstavy o bezdomovectve a pracujeme na zlepšovaní verejnej mienky o ľuďoch bez domova.

Predajca Anton s časopisom a publikáciami pod hlavičkou OZ Proti Prúdu.

Bezdomovectvo je trauma, z ktorej sa človek prvý rok len spamätáva

Keď je bývanie za zásluhy, má výrazne nižšiu šancu na úspech, hovorí Nina Beňová, riaditeľka občianskeho združenia Proti prúdu.

viac informácií

Priblížime vám problémy ľudí bez domova.
Organizujeme prednášky, diskusie aj odborné konferencie. Ak máte záujem o zorganizovanie podujatia, alebo o spoluprácu na odbornej publikácií, ozvite sa nám.
KoordinátorKA programu

Nina Beňová
nina.benova@notabene.sk
0908 434 826